Як обрати антифриз

02.04.2021
Администратор Главный
Як обрати антифриз?

Охолоджуюча рідина радіатора антифриз, як правило, підбирається за кольором. Проте, мало хто знає, що одного кольору можуть бути абсолютно різні антифризи, сумісні далеко не з усіма системами охолодження, температурними режимами і радіаторами. Давайте спробуємо вияснити, як обрати антифриз правильно.

Що таке антифриз? Антифриз - це охолоджуюча рідина для автомобілів. Назва походить від англійського слова "antifreeze", тобто "незамерзаючий".

Як часто міняти антифриз? Антифриз міняють не часто, але в наших реаліях, при сильній зміні клімату (від +30°C влітку до -20°C взимку), це прийнято робити раз на два роки. На старих автомобілях (старше 10 років) його міняють раз на рік, користуючись промивкою і, іноді, герметиком радіатора, щоб тримати під контролем систему охолодження, яка вже не нова і потребує уваги або, як мінімум, профілактики.

Колір антифризу

Антифриз, сам по собі, безкольоровий. Виробники додають в охолоджуючу рідину барвник для покращення видимості в розширювальному бачку, а також, щоб автомобіліст міг відрізнити за кольором різні типи антифризу згідно з класифікатором "G" (клас антифризу). Наприклад, для G12 прийнято, що він червоного кольору, а антифриз G11 - синій.

Однак, деякі виробники не дуже добросовісні, і не соромляться фарбувати антифриз G11 в червоний, тим самим заплутуючи покупця. Плутанину в кольорах можна зустріти і в оригінальних антифризах. Наприклад, G12 у Honda поставляється в зеленому кольорі, а G11 від Renault має жовтий колір, але - зелену кришку. І його прийнято називати зеленим. Хоча типовий. Відповідно, обирати для Honda антифриз за кольором буде некоректно, - зелені рідини зазвичай мають клас G11, а не G12. Ще про кольори: найбільш популярні - червоні антифризи. Також бувають синій, зелений, жовтий, фіолетовий, жовто-зелений антифризи, і деякі відтінки перечислених кольорів.

Склад антифризу

Антифриз складається з води, спирту, пакета присадок і барвника. Все це, в тій чи іншій концентрації, формує клас антифризу, відповідно до конкретних допускам двигунів і систем охолодження автомобіля. Типовий склад концентрату антифризу виглядає наступним чином: 90% - етиленгліколь; 5-7% - присадки; 3-5% - вода; барвник антифризу.

Багато антифризів продаються у вигляді концентрату, який необхідно змішувати з дистильованою водою. Також, у продажу можна зустріти і готовий антифриз, який відразу заливається в систему охолодження. Різниця - відсоткове співвідношення дистильованої води. Саме тому прийнято вважати, що концентрат купувати вигідніше, ніж готовий антифриз.

Зверніть увагу на склад. Практично всі антифризи складаються на 90% з етиленгліколю, і на 3-5% - з дистильованої води. Решта - присадки. Саме тому важливо обирати антифриз, в якості присадки якого можна бути впевненим на 100%. Як правило, це німецькі (HEPU, Febi, SWAG, Meyle) охолоджуючі рідини, які використовуються з заводу на багатьох автомобілях. У них дотримані всі допуски і вони нешкідливі для системи охолодження і радіаторів.

Етиленгліколь - це двоатомний спирт масляної консистенції, який закипає при температурі понад 200°C, і замерзає при температурі -12.3°C. Смертельна доза становить 200-300 грамів. 

Клас антифризу за G

Класифікація "G" з'явилася не відразу. Даний класифікатор - це набір допусків різних виробників. Більшість з них вже застаріли, але з'являються і нові стандарти (наприклад, G13 - стандарт 2012 року, не містить етиленгліколь, а зроблений на основі екологічно чистих матеріалів). Щоб не плутати покупця, виробники антифризів вирішили не називати антифризи за допомогою класифікаторів виду ГОСТ 28084-89 (Росія, СРСР), BS 6580:1992 (Великобританія), SAE J1034 (США), ASTM D3306 (США), ONORM V5123 (Австрія) , AFNOR NF R15-601 (Франція), CUNA NC956 16 (Італія), JIS K2234 (Японія) ... Замість цих складних кодів різних країн, які часто означають одне і те ж, в назвах антифризів зараз просто є "G", цифра і, іноді, додатковий показник (+, ++), а також позначення кольору.

Чому і як з'явилася "G" класифікація антифризу? Так склалося, що в світі прижилася класифікація систем охолодження по документації VW, коли всі антифризи позначені літерою "G" з цифрою біля неї. Це коротка і зрозуміла назва, а головне - вона є зрозумілою для покупця. Боятися, що у VW не був передбачений якийсь антифриз, не варто. Світове автомобільне співтовариство прирівняло стандарти до цієї системи назв. Наприклад, BS6580:1992 (British Standart) дорівнює VW G11, а в сучасному світі - просто G11. Так вийшло, тому що класифікація VW виявилася найбільш зручною, зрозумілою і простою для сприйняття.

Антифриз G11. Фактично, це всім звичний "ТОСОЛ": охолоджуюча рідина, яка максимально, або взагалі, не містить нітратів, фосфатів, боратів, амінів. Барвники, які використовують для цього антифризу на основі етиленгліколю: синій, жовтий, зелений, блакитний. Термін служби антифризу G11 дорівнює 2-3 роки. В кінці 90-х, початку 2000-х років цей стандарт антифризу почав все менше використовуватися в сучасних автомобілях, в яких почали застосовувати G12.

Антифриз G11

Антифриз G12.На даний момент найбільш популярний антифриз. У складі - етиленгліколь, дистильована вода і присадки. Відмінність від G11 полягає у відсутності силікатів, що покращує антикорозійні властивості. Пакет присадок - більш якісний. Термін служби довше - близько 5 років, що є головною перевагою над G11, разом з більш високою антикорозійністю. Він може бути червоного, помаранчевого та рожевого кольорів.

Антифриз G12

Антифриз G12+ (G12 plus) и G12++ (G12 super plus). Це модифікований антифриз G12, який має ще більш чисту основу і ще більш якісні присадки. Кількість шкідливих домішок і елементів - мінімальне. Як правило, такий антифриз використовується в сучасних турбованих двигунах з невеликим об'ємом (до 1.6л). Термін служби такого антифризу ще більше - до 8 років. Колір барвника в таких антифризах використовується фіолетовий / бузковий.

Антифриз G12+ G12++ G12 plus G12 super plus

Антифриз G13. Новий стандарт антифризу G13 з'явився в 2012 році. G13 створений на основі пропіленгліколю замість етиленгліколю. Він вважається екологічно чистим, так як ця спиртова основа неагресивна і безпечна. Корозійна активність істотно нижча, термін служби - до 10 років.

Антифриз G13

Антифриз OAT. Містить органічну кислоту (OAT - Organic Acid Technology). Не містить нітритів, боратів, силікатів, фосфатів. Його не можна змішувати з антифризами G11 ... G13. Має найбільш тривалий термін служби серед всіх сучасних антифризів, але не дуже популярний, і антифризу OAT поки що немає в жодній з лінійок виробників охолоджуючих рідин.

Чи можна змішувати антифризи? Який антифриз брати на долив? Змішувати різні антифризи не рекомендується. І ось чому. Різні присадки можуть бути конфліктні між собою: одні з них можуть бути на лужній основі, інші - на кислотній. При їх реакції між собою, можливий випад опадів у вигляді "пластівців" в системі охолодження. Вони можуть забити канали мотора і привести до перегріву двигуна.

Можно ли смешивать антифриз?

Ми не рекомендуємо змішувати різні типи антифризів. На долив в разі протікання, краще брати дистильовану воду - те, що дійсно є сумісним з усіма типами антифризів. Або ж доливайте той антифриз, який ви заливали в систему спочатку. Якщо ж протікання трапилося у вас в дорозі взимку, допускається долив будь-якої охолоджуючої рідини такого ж кольору. Однак, в найближчий час антифриз потрібно замінити, ретельно промивши систему за допомогою промивання радіатора і системи охолодження.

Концентрат або готовий антифриз?

Прийнято вважати, що в готовому антифризі кількість присадок в складі більше, ніж в концентрованій рідині. Точну інформацію, на жаль, не завжди можна знайти на упаковці з антифризом. Але і цінник на готовий антифриз часто не сильно дорожче, чим за концентрат. Однак двох літрів концентрату може вистачити для заміни (разом з дистильованою водою) і тоді ви істотно заощадите.

Чи можна міняти клас антифризу в старих автомобілях? Так можна. І, в принципі, таке практикується повсюдно. Більш схильні до корозії старі автомобілі і їх системи охолодження, мають стандарт антифризу G11, але їх господарі при заміні часто віддають перевагу G12, який більш корозійно стійкий і довговічний.